زولوار

زولدرونیک اسید 4 میلی گرم

داروی زولوار چیست؟
زولوار نام تجاری داروی زولدرونیک اسید می باشد که به صورت انفوزیون وریدی تزریق می شود. هر آمپول حاوی 4 میلی گرم زولدرونیک اسید در 5 میلی لیتر می باشد.
موارد مصرف:
هایپرکلسمی بدخیم
مولتیپل میلوما
تومورهای جامد که متاستاز استخوانی داده اند
پیشگیری و درمان پوکی استخوان
بیماری پاژه
مقدار مصرف:
این فرآورده یک داروی تخصصی است و روند درمان باید تحت نظارت دقیق پزشک معالج باشد. مقدار مصرف دارو و دوره درمان را پزشک معالج تعیین می کند.

بارداری و شیردهی :
زولدرونیک اسید در دوران بارداری نباید تجویز شود و توصیه می شود  در حین درمان با این دارو از روش های جلوگیری از بارداری استفاده شود زیرا این دارو می تواند به جنین آسیب برساند.
به دلیل احتمال ترشح این دارو در شیر و احتمال ایجاد عوارض برای نوزاد این دارو در دوران شیردهی نباید مصرف شود.
موارد منع مصرف :
درصورت داشتن سابقه حساسیت به این دارو یا سایر بیس فسفونات ها و یا هر یک از اجزای این فرآورده از مصرف آن خودداری کنید و حتما به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

هشدار و موارد احتیاط:
اين دارو ممکن است باعث شکستگی های غیرنرمال لگنی شود.
مواردی از نکروز استخوان فک گزارش شده است بنابراین توصیه می شود قبل از شروع درمان تمام مداخلات دندانپزشکی انجام شود و در حین درمان از انجام جراحی های دندان خودداری شود.
در بيماران با مشکلات کليوی بايد تنظيم دوزداروی زولدرونیک اسید براساس کلیرانس کراتین انجام شود.
کنترل عملکرد کلیه به هنگام تجویز این دارو در سالمندان ضروری می باشد.
ممکن است در اثر مصرف این دارو علائم شبه آنفولانزا نظیر تب، بدن درد و… مشاهده شود.
مصرف این دارو منجر به کاهش کلسیم خون می شود بنابراین توصیه می شود بیماران با نظر پزشک روزانه از مکمل های کلسیم و ویتامین د استفاده کنند.
عوارض جانبی:
هر دارو به موازات اثرات درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود. در صورت بروز عوارض زیر با داروساز یا پزشک خود مشورت نمائید:
تهوع، استفراغ، خستگی و ضعف، تب، کم خونی، یبوست، اسهال، درد استخوانی و مفاصل، درد عضلانی، بی اشتهایی، کاهش وزن، ورم پا، کمر درد، سردرد، بی خوابی، سرفه و تنگی نفس، درد شکمی، آسیب کلیوی، فیبریلاسیون دهلیزی
تداخلات دارویی :
آمینوگلیکوزیدها، مهارکننده های آنژیوژنز، کلسی تونین، دفرازیروکس، مهارکننده های پمپ پروتون، دیورتیک های لوپ، ضدالتهاب های غیر استروئیدی، تالیدومید
نحوه مصرف:
از تزریق محلول رقیق نشده زولدرونیک اسید جدا خودداری شود.
جهت رقیق سازی محتویات هر آمپول 5 میلی لیتری را در 100 میلی لیتر محلول سدیم کلراید 0.9 درصد و یا محلول دکستروز 5 درصد رقیق و آن را طی مدت حداقل 15 دقیقه از راه وریدی تزریق کنید.
محلول های رقیق شده را باید بلافاصله قبل از تزریق تهیه کرد. اگرچه این محلول های رقیق شده تا 24 ساعت در دمای 2-8 درجه سانتی گراد پایدار هستند.
از تزریق همزمان زولدرونیک اسید با کلیه محلول های حاوی کلسیم مانند محلول رینگر لاکتات و کاتیون های دو ظرفیتی جدا خودداری فرمایید.
قبل از تزریق محلول را از نظر بی رنگ بودن، شفاف بودن و عدم حضور ذرات خارجی کنترل کنید.
شرایط نگهداری :
• این دارو دور از نور و رطوبت و در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد در بسته بندی خود نگهداری شود و از یخ زدگی حفظ شود.
• از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری شود.
• دارو دور از دید و دسترس اطفال نگهداری گردد